verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Сервис за проверка на факти од медиумите

Проект на усаид за зајакнување на медиумите во Македонија
USAID Logo

Рецензии

Рецензија: Директорот на БЈБ Чавков и амбасадорот Гарет ќе потпишат Меморандум за соработка

Замена на идентитет, ама не Борновиот. Нејзиното Височество барем, според овој текст – поточно фотографија, доби нов амбасадор во земјава, ама тој некако да ти има познат, стар лик. Пример за многу брзање, a малку мислење.
Линк до оригиналниот напис: Директорот на БЈБ Чавков и амбасадорот Гарет ќе потпишат Меморандум

 • Рецензија: ФОТО: Слаба посетеност на денешната геј парада во Скопје


   
  Текстот:„ ФОТО: Слаба посетеност на денешната геј парада во Скопје“, ја

  повеќе


 • Рецензии: Ги демнат ли нашите деца секти?


  Прилогот почнува со констатација дека никој од надлежните не може да потврди

  повеќе


 • Рецензија: Демантирани шпекулациите на соросоидните медиуми – За кого работат?


  Пред нас е телевизиски прилог, кој има само една цел -  да

  повеќе


Анализи

Новинарски лекции

Колумни

Радикални христијански групи во Скопје. Фото: Игор Стаматовски, 2009

МПЦ – Табу-тема

 
Постои ли апсолутна табу-тема во македонското новинарство? Да, постои! Темата свика